Przeskocz do treści

Pojęcie obmiaru robót budowlanych

KOSZTYORYS – PRZEDMIAR

Ilość robót można ustalić z natury, po ich wykonaniu. Mierzenie z natury, (wykopów, murów, tynków), nazywa się obmiarem. Obmiaru dokonuje się w celu rozliczenia się przedsiębiorstwa za wykonane roboty z robotnikami i z inwestorem (zamawiającym). Przy rozliczeniach z robotnikami obmiar jest niezbędny do obliczenia ich zarobków, gdy pracują oni w systemie akordowym. W rozliczeniach z inwestorem obmiar służy do określenia wartości wykonanych robót.

Wykonywanie pomiarów z natury

Podstawowym sprzętem do wykonywania pomiarów z natury jest dziesięcio- lub dwudziestometrowa zwijana taśma miernicza oraz składany przymiar zwany metrówką. W celu sprawnego wykonania pomiarów potrzebna jest grupa trzyosobowa.

Jedna z nich przykłada początek taśmy (oznaczony zerem) do początkowego punktu pomiarów, druga – rozwija taśmę i odczytuje kolejne wymiary, a trzecia zapisuje to na rysunku. Odczytując pomiary taśmę trzeba trzymać nieruchomo, równolegle do mierzonego elementu, mocno ją napiąć i zwracać uwagę, żeby się nie skręcała.

W pomieszczeniu należy dodatkowo zmierzyć długość przekątnych, aby przekonać się, czy ma ono kształt prostokątny. Dla pewności można przeprowadzić niektóre pomiary w stronę przeciwną.

W celu uniknięcia sumowania błędów nie wolno dokonywać pomiarów małymi odcinkami i następnie sumować ich.

Wyniki uzyskane z pomiarów wpisuje się na rysunku szkicowym wzdłuż jednej ciągłej linii wymiarowej z zachowaniem kolejności odczytów na taśmie. Początek i kierunek pomiaru oznacza się zerem ze strzałką, zakończenie zaś krzyżykiem. Liczby wymiarowe poszczególnych odcinków wpisuje się przy znakach ograniczających.

Zasady sporządzania obmiarów dla biura pkuwim

Zasady sporządzania obmiarów robót są takie same jak dla przedmiarów.

Ilości robót zależą od ich rodzaju oraz warunków wykonywania. Obliczając ilości robót, czyli dokonując ich obmiaru, należy zwracać uwagę na wielkość nakładów rzeczowych niezbędnych do wykonania jednostki produkcji. Nie można obmierzać łącznie robót, dla których normy czasu i zużycia materiałów są różne, a więc różny jest także koszt ich wykonania.

Wyniki obmiaru wpisuje się do Rejestru Obmiarów (książki obmiarów). Rejestr obmiarów – rejestr z ponumerowanymi stronami, służący do wpisywania przez Wykonawcę obmiaru wykonywanych robót w formie wyliczeń, szkiców i ewentualnie dodatkowych załączników.


Do sporządzania przedmiarów i obmiarów robót budowlanych techniką komputerową stosuje się programy do kosztorysowania, których jest na rynku bardzo wiele np. Zuzia, Rodos, Norma, Koma, Winbud, Forte, Strix, Seko, Penta, Leonardo. Programy te zawierają bazy katalogów z normatywami kosztorysowymi.

Program może mieć funkcję tworzenia książki obmiarów, wyposażoną w zasady sporządzania przedmiarów i obmiarów. Sporządzając książkę obmiarów użytkownik uzyskuje na ekranie formularz, do którego wprowadza wszystkie wyliczenia cząstkowe. Program przelicza te działania cząstkowe, sumuje je i ostateczny wynik przenosi do kosztorysu. Programy pozwalają na zamieszczanie rysunków, fotografii i innych elementów graficznych w tworzonych dokumentach

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz